BENY TV archiv je dostupný zdarma

Co Čech, to chovatel (2021)

Národní podklady

Koza bílá krátkosrstá je zařazena do Národního programu genetických zdrojů. Důvodem jejího zařazení je hlavně její dlouhodobá adaptace na místní podmínky. Využití plemene je možné i tam, kde se třeba kravám už nedaří.

Kočkopes

Zvíře, které si dnes představíme se vyvinulo z šelmičky, která se na Zemi objevila asi před 65 miliony let. Nečekejte nějakého následovníka posledních dinosaurů, tedy strašného ještěra, nebo hrozného plaza, jak se název dinosaurus překládá. Čekají nás kočky.

Zvíře pro kadeřníka

Vlněný svetr je opravdu příjemným kusem oděvu. Ovčí vlna je měkká, hřejivá a jemná na omak. A teď si představte svetr jemnější, lehčí a asi desetkrát hřejivější, než je tenhle. Nebyl by z nějakých kosmických materiálů, ale z vlny angorských králíků.

Plachý krasavec

Ve Starověké Číně byl oblíbeným chovancem a ozdobou císařských dvorů, je národním ptákem Napálu a svůj latinský název dostal podle manželky hlavního britského soudce v Bengálsku Elijaha Impeye. Řeč je o bažantech.

Učitel i kamarád

Provází člověka již minimálně 14 tisíc let. Pomáhá při lovu, tahá saně, pase stáda, hlídá obydlí, hledá lidi v lavinách či sutinách a mnoho dalšího. V neposlední řadě je parťákem a jak se říká, nejlepším přítelem člověka, ačkoliv člověk mu to často neoplácí.

Věrní giganti

Legenda říká, že nesnáší rudou barvu, protože se zle popíchal o růžový keř. Po pštrosovi je druhý největší domestikovaný pták. Nejtěžší odchovaný jedinec vážil ještě o devět kilo víc, než pytel cementu, tedy celých 39 kilo. A co je spojuje s lamou, alpakou a morčetem? Byli domestikováni v Americe.

Tichý svět

Když se řekne „zlatá rybka“ většinu z nás napadnou tři přání. Ale v Číně, už roku 1163 byl v císařských zahradách ve městě Chang – čou pro zlaté rybky zřízen chovný rybník. To byl nápad! Tři přání sice nikomu nesplnily, ale daly základy dnešní akvaristice.

Okřídlení hrdinové

Nejsme v holubníku, umravňují často učitelky děti v situacích, kdy organizace a disciplína berou za své. Přirovnání chaosu a situací, kdy si každý dělá, co chce, k holubníku však silně pokulhává v případě, kdy takový holubník obývají vrcholoví sportovci – poštovní holubi. Právě tady je základem úspěchu pevný režim a disciplína.

Máte zájem o licenci k užití díla? Ozvěte se na beny@benytv.cz